Alışkanlıklarımız


Yaşamımızın pek çok alanında alışkanlıklarımızın etkileri var. İyi alışkanlıklar iyi de, kötü alışkanlıkları ne yapacağız? Kötü dediğimiz alışkanlıklarımızdan kurtulmak her zaman pek kolay olmayabiliyor. Bu konuda öğrencilerimle de paylaştığım kişisel bir örneğim var. İnsanlar 40′ lı yaşları geçince vucudun enerji gereksinimi azalıyor. Bunu göz önüne almazsak ve daha önceki gibi yiyip içmeyi sürdürürsek aldığımız bu fazla enerji yağa dönüştürülüp vücüdümuzda depolanıyor, adeta yapışıp kalıyor, şişmanlıyoruz. Ben de o yaşlarıma gelince gün boyu içtiğim çaylara koyduğum şekeri kesmenin iyi olacağını düşündüm. Kimbilir kaç bardak çay, ve ne kadar şeker kullanıyordum. Saymadım ama çok olmalıydı. Bu kararımdan sonra çaylarıma şeker koymamaya dikkat ettim. Fakat özellikle evde çay içerken, altı ay boyunca, hiç düşünmeden çay koyduğumda, elimi şekerliğe giderken yakaladım. Sonunda o alışkanlığımdan kurtulabildim. Bu nedenle sigara gibi ölümcül bir alışkanlıktan kurtulmakta zorlananları anlıyorum. Aslında kötü alışkanlıkları hiç edinmemek en iyisi galiba, ama onlardan kurtulmak için de farkındalık çok önemli sanırım. Belki basit bir değişiklik yardımcı olabilir. Şeker örneğinde şekerliğin yerini değiştirseydim belki de 6 aydan önce istemediğim bu alışkanlığımdan kurtulacaktım.

Bu örneği verme nedenim çevredeki çöplerle ilgiliydi. İnsanlar çöplerini neden çok rahatlıkla sokağa bırakırlar? Sigara yasağı çıktığından beri binaların giriş kapıları etrafı izmaritten geçilmiyor. Insanlar bu alışkanlıklarından nasıl kurtulabilirler? Bu sorunun cevabını bulmaya çalışıyorum. Galiba etrafı kirlettiklerinin farkında değiller. Ben sokağa atmamak için bazı ambalaj kağıtlarını, faturaları cebimde, çantamda taşıyorum. Sorunlardan biriside yeterince çöp kutusu olmaması. Ama atıkları azaltmak, atıkları toplamaktan daha öncelikli olduğuna göre yeterli çöp kutusu konulması atıkların azaltılmasına hizmet etmiyecek. Yine de insanlar çöpleri sağa sola atmayarak çevreyi kirletilmemiş olabilirler. Daha düşünce çok, bakalım nasıl işin içinden çıkabileceğim?

Düşüncelerinizi beklerim

One response to this post.

 1. Posted by guliz84 on Ocak 23, 2010 at 00:29

  Bu konuyla ilgili çok bilimsel çalışmalar var hocam. Özellikle davranış değişikliği ile ilgili. Genelde insanlar bazı zor davranışları yerine getirmek istemyorlar, örneğin çevresinden geri dönüşüm kutuları yoksa, geri dönüşebilecek materyalleri direk aynı çöp kutusuna atıyorlar, yani bunlar literaturde çevresel bariyerler olarak geçiyor, ama tabi herkes öyle değil, genelde sizin yaptığınız gibi çöpünü cepinden taşıyan, yada geri dönüşebilecek materyalleri en yakın geri dönüşüm merkezine götüren, çantasında kendi poşetini taşıyanlar bu konuları gerçekten içselleştirmiş olanlar.
  Bende tamda bunun üzerine çalışıyorum:)
  umarım çözüm bulacağız hocam
  sevgiler

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: